Skład

1 tabletka zawiera deksbromfeniraminy maleinian (6 mg) oraz pseudoefedryny siarczan (120 mg) i substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon, magnezu stearynian, wapnia siarczan dwuwodny, wapnia siarczan bezwodny, sacharoza, talk, guma arabska, kalafonia (destylacyjna), żelatyna, tytanu dwutlenek, kwas oleinowy, mydlo, butylu parahydroksybenzoesan, wosk bialy, wosk Carnauba.

Działanie

Preparat łączy w sobie działanie leku przeciwhistaminowego z lekiem zmniejszającym przekrwienie błon śluzowych. Pseudoefedryna obkurcza naczynia krwionośne błony śluzowej, a maleinian deksbromfeniraminy wykazuje działanie przeciwhistaminowe. Preparat zmniejsza obrzęk błony śluzowej przewodów nosowych i udrożnia przewody nosowe. Zmniejsza także wyciek wydzieliny z nosa, kichanie i swędzenie nosa i gardła oraz łzawienie i swędzenie oczu występujące w alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa. Maleinian deksbromfeniraminy wykazuje łagodne działanie sedatywne. Siarczan pseudoefedryny wykazuje przede wszystkim aktywność α-mimetyczną w porównaniu z aktywnością β-mimetyczną. Po podaniu doustnym siarczan pseudoefedryny obkurcza naczynia krwionośne i w związku z tym zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa.

Wskazania

Łagodzenie objawów zapalenia błony śluzowej nosa w przebiegu przeziębienia, kataru siennego (przewlekłego i sezonowego), oraz objawów związanych z zapaleniem zatok.

Dawkowanie

Zwykle stosowana dawka leku dla dzieci od lat 12 i dorosłych: 1 tabletka dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Po uzyskaniu poprawy 1 tabletka na dobę jest wystarczająca do skutecznej kontroli objawów.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość lub idiosynkrazja na substancje czynne, inne leki o podobnej budowie chemicznej lub działające na receptory adrenergiczne, a także nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Nie stosować w trakcie leczenia inhibitorami MAO i w ciągu 2 tyg. po jego zakończeniu oraz u pacjentów z ciężkim nadciśnieniem tętniczym, ciężką chorobą niedokrwienną serca lub nadczynnością tarczycy. Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Informacje ogólne

Nazwa produktu leczniczego: NeoAfrin 6 mg + 120 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu. Nazwa i dawka substancji czynnej: 1 tabletka zawiera 6 mg deksbromfeniraminy maleinianu (Dexbrompheniramini maleas) i 120 mg pseudoefedryny siarczanu (Pseudoephedrini sulfas). Postać farmaceutyczna: tabletki o przedłużonym uwalnianiu. Wskazania do stosowania: preparat wskazany celem łagodzenia objawów zapalenia błony śluzowej nosa w przebiegu przeziębienia, kataru siennego (przewlekłego i sezonowego) oraz objawów związanych z zapaleniem zatok. Przeciwwskazania: nadwrażliwość lub idiosynkrazja na substancje czynne (maleinian deksbromfeniraminy lub siarczan pseudoefedryny), leki działające na receptory adrenergiczne lub inne leki o podobnej strukturze chemicznej lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Preparatu nie należy stosować także u pacjentów przyjmujących inhibitory monoaminooksydazy (MAO) oraz w ciągu 14 dni po zakończeniu takiego leczenia, u pacjentów z ciężkim nadciśnieniem tętniczym, ciężką chorobą niedokrwienną serca, z nadczynnością tarczycy. Preparatu nie należy stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.Podmiot odpowiedzialny posiadający pozwolenie na dopuszczenie do obrotu: Schering-Plough Europe*, Rue de Stalle 73, B-1180 Bruksela, Belgia.
* Spółka z grupy MSD